חזרה

שחזור שד

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

השד הוא איבר הממוקם על צלעות ושריר בית החזה, ומורכב מבלוטות וצינוריות חלב והמתנקזות אל הפיטמה והעטרה. השד עטוף ברקמת שומן ורקמת חיבור, ומכיל בנוסף גם בלוטות לימפה וכלי דם. גידולים ממאירים עלולים להתפתח ברקמות השד השונות, אך בשכיחות הגבוהה ביותר מתןך צינוריות החלב. ניתוח שחזור שד מהווה אופציה לשיקום מראה החזה לאחר כריתה חלקית או מלאה, בעקבות גידול סרטני. 

שחזור שד הוא תחום מומחיות-על בכירורגיה פלסטית. בשני העשורים האחרונים התפתחו ניתוחי שיחזור שד מיידיים המאפשרים שיקום של השד בעת ובעונה אחת עם הסרת הגידול – מכאן שמם, ניתוחים אונקופלסטיים. המניע לביצוע ניתוח אונקופלסטי משולב נובע מההבנה כי לכריתת שד השלכות רבות על חייה של האישה, לרבות פסיכולוגיות, מיניות וחברתיות – וקיים יתרון גדול לאפשר לאישה להיכנס לניתוח עם שד וכן להתעורר ממנו עם שד משוחזר. בעקבות הקידמה הטכנולוגית, הכירורגיה הפלסטית מאפשרת מגוון רחב של אפשרויות לשחזור השד. 

כיום נשים יכולות לבחור את סוג השחזור ואת התזמון שלו (במהלך הכריתה או אחריה), בהתאם למאפייני השד שלהן ולשיקול הדעת הרפואי. התהליך כולו נעשה תוך התחשבות בפן הבריאותי וכן בפן הנפשי של המטופלת, תוך מתן תשומת לב מיוחדת לדימוי העצמי ולשיפור איכות חייה של המטופלת. 

מתי יבוצע ניתוח שחזור שד?

סרטן השד הוא סוג הסרטן השכיח ביותר בקרב נשים, והוא הסיבה העיקרית לביצוע כריתת שד חלקית או מלאה ושחזורו. הכריתה נעשית לצורך מניעת התפשטותו של הגידול בגוף, אך להליך זה ישנן גם השלכות רבות על המטופלות. הנזק הפיזי והאסתטי שנגרם בעקבות כריתת השד, לרבות ההשפעה הפסיכולוגית העמוקה, מובילים נשים רבות לבחור בניתוח שחזור שד. באמצעות ניתוח זה, ניתן להשיב את הנפח לרקמת השד, ולשחזר גם את המראה של הפטמה והעטרה בצורה שתהיה דומה ככל הניתן לחזה המקורי של המטופלת. חשוב להדגיש כי החזה ״החדש״ אינו מפריע למעקב הרפואי ולזיהוי גידולים ממאירים שעלולים להופיע בהמשך. 

כיצד מתבצעת ההתאמה לניתוח שחזור שד?

הצעד הראשון והחשוב ביותר בתהליך הוא השיח מול המטופלת, שמטרתו לוודא כי היא מבינה את שלבי תהליך שחזור השד, ולאשר איתה אם היא אכן מעוניינת לעבור אותו מרצונה האישי. לאחר מכן ניתן לדון בבחירת סוג הניתוח הנכון ביותר עבורה. ישנה חשיבות רבה לא רק להעדפותיה האישיות של המטופלת, אלא גם לשיקולים רפואיים. לבסוף, המטרה היא לוודא כי סוג הניתוח יביא לתוצאות הטובות ביותר עבור המטופלת, הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית. 

הכנה לפני הניתוח

לפני שחזור שד, יש לעבור בדיקות כמו בהליכים כירורגיים אחרים, לרבות בדיקות דם, צילום חזה ואק״ג, במידת הצורך. אם ישנן מחלות כרוניות (מחלות לב, מחלות ריאה וכדומה), נדרשת הערכה אצל רופא מומחה. 

כמו כן, יש לעבור הערכה אצל מרדים/ה לפני הניתוח. במהלכה תתבקשי לדווח על מחלות רקע, תרופות קבועות או רגישויות אם ידוע לך על כאלה. יש להישאר בצום לפני הניתוח על פי המלצת הצוות הרפואי.

מהלך הניתוח

ניתוחים לשחזור השד מתבצעים בהרדמה מלאה, ואורכם משתנה בהתאם לשיטת השחזור. ישנן שיטות שונות לביצוע שחזור שד והבחירה בשיטת הניתוח מתבססת בין היתר על מצבה של המטופלת והעדפותיה. ראוי לדון ביתרונות והחסרונות של כל שיטה עם מנתח מומחה בכירורגיה פלסטית של שד, על מנת להתאים את הניתוח הנכון לכל מטופלת. 

נהוג לחלק את השיטות לשחזור השד לשתי קבוצות עיקריות:

 • שחזור שד אלופלסטי (באמצעות שתלים מלאכותיים) – בשיטה זו ממלאים את נפח השד לאחר הסרתו, בגוף זר (שתל סיליקון או מתחן). לרוב עוטפים את השתל ביריעה ביולוגית המאפשרת ריפוד וקיבוע יותר טובים של השתל. היתרון בהליך זה הוא בפשטותו היחסית, ללא צורך בשימוש ברקמות גוף אחרות מהבטן ומהגב, והוא אורך כ- 2-3 שעות. כמו כן זמן ההתאוששות ממנו קצר יחסית, כיון שאינו מערב ניתוח באזורים אחרים בגוף.
 • שחזור שד אוטולוגי (באמצעות רקמה עצמית) – בשיטה זו ניתן לשחזר את השד באמצעות רקמות עצמוניות של שומן ו/ או שריר מהבטן או הגב של המטופלת. לעתים קיים צורך גם בתוספת שתל סיליקון קטן, לצורך השבת הנפח של השד. יתרונות שחזור אוטולוגי כוללים לפעמים מראה ותחושה טבעיים יותר לשד לאורך זמן, והיעדר שתל זר שדורש החלפה עתידית. עם זאת, הליכים אלה לרוב ממושכים יותר (4-10 שעות), מערבים צלקות באזורי גוף אחרים לשד, ותהליך ההחלמה ממושך יותר. 

האם השד המשוחזר ייראה כמו השד הטבעי?

המטרה בשחזור השד היא כמובן לשחזר שד הדומה ככל הניתן לשד המקורי, למרות שלרוב יהיו הבדלים ביניהם. ראשית יהיו צלקות ניתוחיות, הנפח והצורה עשויים להשתנות, וכמו כן התחושה בשד. לעיתים אנו נידרשים לעצב את השד השני למרות שאיננו חולה, על מנת לשפר את הסימטריה לשד המשוחזר. עם התקדמות השיטות והמוצרים בתחום, אנו מצליחים לרוב להשיג מראה טבעי ואסתטי.

התאוששות לאחר שחזור שד

משך ההתאוששות וההחלמה תלוי בין היתר בשיטה בה התבצע שחזור השד. לרוב יש להישאר להשגחה בחדר האשפוז ימים בודדים לאחר הניתוח. תוכלי לקחת משככי כאבים כדי להקל על הכאבים לאחר הניתוח. יש להימנע מביצוע פעילות גופנית מאומצת בשבועות הראשונים, מהרמת משאות כבדים ומקיום יחסי מין. במידת הצורך תידרשי ללבוש חזייה רפואית מיוחדת. ניתן להתייעץ עם הרופא/ה לגבי המועד המתאים לחזרה לשגרה. 

שחזור פטמה ועטרה

זהו השלב האחרון בשחזור השד - המתבצע בשלב מאוחר יותר, לאחר סיום הטיפול האונקולוגי וההתאוששות משחזור השד. ניתן לבצע את שחזור הפטמה באמצעות רקמה מהשד המשוחזר/מפטמת השד הבריא, ובמידת הצורך מרקמת עור מאזור אחר בגוף או בעזרת שתל של פטמה. העטרה במרבית המקרים משוחזרת לאחר ההחלמה, באמצעות קעקוע רפואי. 

נשמח לעמוד לשירותכם

שעות הפעילות של מרכז השירות והמידע: ימים א'-ה' בין השעות 8:00-16:30
טלפון: 03-7752000. בנוסף ניתן להשאיר פרטים בטופס יצירת הקשר באתר
ונציגנו יחזרו אליך בהקדם.

 

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב