ניתוחים

הוצאת טבעת מהקיבה

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

ניתוח טבעת מתכווננת מהווה כ-4% מהניתוחים הבריאטריים המתבצעים בישראל. הטבעת מצמצמת את נפח הקיבה, מפחיתה את כמות המזון שניתן לאכול וכך היא מסייעת לירידה במשקל.

אחד מיתרונותיו של ניתוח הטבעת הוא היותו של הניתוח הפיך. ניתן 'להפוך' את הניתוח על ידי הוצאת הטבעת בניתוח נוסף.

מתי יש להוציא טבעת לאחר ניתוח לקיצור הקיבה?

ישנן סיבות אפשריות רבות להחלטה על הוצאת הטבעת. לעתים הטבעת מוצאת בגלל ירידה לא מספקת במשקל.

במקרים אחרים, ניתוח הטבעת המתכווננת יכול לגרום לסיבוכים ארוכי טווח. הטבעת יכולה לגרום לתחושה של צרבת, קשיי בליעה, בחילות ולעתים אף הקאות. במקרים נדירים יותר הטבעת יכולה לזוז ממקומה או לגרום לכיב מקומי. סיבוכים אלה ואחרים הם סיבה אפשרית לניתוח להוצאת טבעת קיבה.

מהלך הניתוח

בדומה למרבית ניתוחי הטבעת, גם הסרת הטבעת מתבצעת בגישה לפרוסקופית – כלומר דרך מספר חתכים זעירים בבטן. לעתים ניתן להשתמש באותם חתכים ששמשו לניתוח הקודם.

בעזרת מצלמה זעירה וכלים מתאימים ניתן להסיר את הטבעת דרך אותם חתכים. בנוסף, ניתן לבצע במסגרת הניתוח תיקונים במקרה של סיבוכים מקומיים או פגיעה במבנה הקיבה.

הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה ואורך לרב כשעה.

הכנה לפני הניתוח

לפני הסרת הטבעת יש לעבור הערכה אצל כירורג/ית, במהלכה בין היתר תשאל/י על הסיבות להוצאת הטבעת.

הניתוח מתבצע בהרדמה ועל כן דורש הערכה של רופא/ה מרדים/ה. יש לדווח על מחלות רקע, תרופות קבועות או אלרגיות ידועות, אם ישנן. יש להימצא בצום על פי הנחיות הצוות.

התאוששות לאחר הוצאת הטבעת מהקיבה

בדרך כלל, לאחר ההתאוששות הראשונית, תוכל/י לחזור הביתה כעבור יום-יומיים. בשחרור תקבל/י הנחיות אודות התזונה המומלצת. בימים הראשונים יתכן ותתבקש/י לאכול נוזלים ומזון רך בלבד. לאחר מכן ניתן לבנות תפריט תזונתי מותאם כדי למנוע עליה מהירה במשקל. ניתן לחזור לפעילות יומיומית מלאה כ-1-4 שבועות לאחר הניתוח, בהתאם להמלצת הצוות הרפואי.

לאחר הסרת הטבעת ניתן לחוש הקלה בתסמינים כמו צרבת או קשיי בליעה, אם היו כאלה טרם הניתוח.

סיבוכים אפשריים

הסיכון לסיבוכים ניתוחיים כתוצאה מהוצאת הטבעת הוא נמוך יחסית. הסיבוכים כוללים דימום, זיהום או סיבוך מקומי אחר של אזור הניתוח.

מטופלים רבים חווים עליה במשקל לאחר הוצאת הטבעת. מידת העליה במשקל תלויה בין היתר בהקפדה על תזונה ופעילות גופנית סדירה, אולם חלק מהמטופלים בוחרים לבצע ״המרה״ לניתוח להוצאת הטבעת, על ידי ביצוע ניתוח בריאטרי אחר במועד מאוחר יותר. לאחר הוצאתה של הטבעת, ניתן לבצע ניתוח חלופי לירידה במשקל, כמו למשל ניתוח קיצור קיבה או מעקף קיבה. לרב ניתוח ״ההמרה״ מתבצע כמספר חודשים לאחר הניתוח להוצאת הטבעת.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה