ניתוחים

ביופסיה של הערמונית תחת הנחית MRI-fusion TRUS

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

ייצור נוזל הזרע מתרחש, בין השאר, בעזרת בלוטת הערמונית – איבר קטן שגודלו כאגוז, הממוקם מתחת לשלפוחית השתן. עם הגיל מתפתחות הפרעות שונות בערמונית. בעוד שחלקן משקפות תהליך שפיר, חלקן עלולות להיות ממאירות.

כדי לאבחן את מחלת הערמונית, לעיתים יש צורך בביופסיה – לקיחה של דגימת רקמה. לדיוק מרבי, ניתן לבצע את הביופסיה תחת הנחית MRI-fusion.

מתי יש לעבור ביופסיה של הערמונית?

כיום קיימים כלים מוגבלים לאבחון סרטן הערמונית, שהיא המחלה הממאירה השכיחה ביותר בקרב גברים. רמות מוגברות של החלבון PSA בדם יכולות לרמוז על תהליך המערב את הערמונית, אך אינן יכולות לאבחנו בוודאות.

כשקיים חשד לבעיה שמערבת את הערמונית, לעיתים יהיה צורך בביופסיה. הדגימה נשלחת לבדיקה פתולוגית במעבדה כדי לאתר האם קיימים בה תאים ממאירים.

מיקום לקיחת הדגימה ואופי ביצועה יכולים להשפיע על דיוק הבדיקה. ביופסיה של הערמונית תחת הנחיה הדמייתית משולבת, באמצעות MRI ואולטרה-סאונד, משפרת משמעותית את יכולת הדיוק הזו.

מהלך הבדיקה

ביופסיית ערמונית רגילה נלקחת לרוב בעזרת מתמר על-קולי (אולטרסאונד, US). המתמר מוכנס דרך הרקטום ומאפשר לדמות את מבנה הערמונית (TRUS).

שיטת MRI-fusion מאפשרת לשלב יחד עם האולטרסאונד טכניקה הדמייתית נוספת. בדיקת MRI המתבצעת לפני הביופסיה מדמה את הערמונית ומאפשרת לזהות מבעוד מועד אזורים חשודים.

במהלך הביופסיה, המנתח/ת מאתר/ת את האזורים הללו בעזרת תמונות ה-MRI המשולבות בזמן אמת עם התמונות שמתקבלות ממכשיר האולטרסאונד. כך מתאפשרת דגימה מדויקת של אזורים עם סבירות גבוהה לתהליך חשוד, ומופחת הסיכוי לפספוס של ממצאים חשובים.

דגימה סטנדרטית של 12 אזורים שונים מהערמונית מתבצעת בנוסף לדגימה הנ״ל, כפי שמקובל בביופסיית ערמונית רגילה. אם לא התגלו ממצאים חשודים בבדיקת ה-MRI, תילקח רק הדגימה הסטנדרטית.

ההליך מתבצע תחת הרדמה מקומית והוא נמשך מספר דקות, לא כולל בדיקת ה-MRI.

הכנה לפני הבדיקה

הדמית ה-MRI מתבצעת לפני לקיחת דגימת הביופסיה. לאחר ההדמיה האורולוג/ית עובר/ת עליה ומסמן/ת את האזורים החשודים מבעוד מועד. יש לעבור חוקן לפני הבדיקה כדי לאפשר ראות טובה.

התאוששות לאחר ביופסיית ערמונית

ניתן לחזור הביתה עוד ביום הבדיקה, אשר לרוב נעשית בהרדמה מקומית בלבד. לפני ואחרי הבדיקה ייתכן שתתבקש ליטול אנטיביוטיקה בהתאם להנחיות הרופא/ה.

תוצאות הבדיקה חוזרות כעבור מספר שבועות. יש לקבוע תור להמשך מעקב וטיפול במידת הצורך.

לאחר הבדיקה ייתכן דימום קל בשתן או בצואה, אשר יחלפו בדרך כלל מעצמם.

סיבוכים אפשריים

הבדיקה עלולה להוביל לדימום או לזיהום מקומי, ועל כן חשוב ליטול אנטיביוטיקה בהתאם להנחיות.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה