ניתוחים

ניתוח מוס

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

(MOHS)

נגעים עוריים עלולים להתפתח עם הזמן והם נוטים להופיע בין היתר באזורים החשופים לשמש כגון עור הפנים. הסרה של נגע חשוד מעור הפנים יכולה להוביל לדאגה אסתטית.

ניתוח מוס מתבצע בטכניקה להסרה מלאה של הנגע הממאיר, תוך שימור מרבי של רקמת העור הבריאה, וזאת כדי לצמצם את הפגיעה הקוסמטית הכרוכה בניתוח.

למי מתאים לעבור ניתוח מוס?

נגעים עוריים ממאירים כוללים טווח רחב של גידולים מסוגים שונים ויכולים להיות מטופלים בדרכים שונות.

ניתוח מוס מיועד לאנשים שסובלים מנגעים ממאירים הממוקמים באזורים בעלי חשיבות גבוהה לשימור רקמת העור מסביב, כמו אזור הפנים, כפות הידיים והרגליים ואיברי המין.

שיטה זו מאפשרת לכרות נגעים עוריים המאופיינים בשיעורי חזרה גבוהים, בעלי קוטר גדול או שגבולותיהם אינם ברורים.

הניתוח מתאים במיוחד לסוגי סרטן העור השכיחים – Basal Cell Carcinoma (BCC) ו-Squamous Cell Carcinoma (SCC) – והוא מאופיין בשיעורי ריפוי גבוהים מאוד.

מהלך הניתוח

ניתוח מוס מתבצע במספר שלבים – כולם בביקור יחיד של המטופל/ת.

ראשית, המנתח/ת מסיר/ה את הנגע הממאיר בעזרת אזמל מנתחים. לאחר מכן, הדגימה שהוצאה עוברת בחינה פתולוגית במיקרוסקופ בזמן אמת. מטרת הבדיקה המיקרוסקופית היא לוודא שהמנתח/ת ביצע/ה הסרה מלאה של הנגע, כלומר ללא שאריות של הגידול הממאיר בעור.

בהתאם לתוצאות הבדיקה במיקרוסקופ, יתכן שיוסרו חלקים נוספים מאותו הנגע עד לקבלת תשובה כי הוא הוסר במלואו. כך ניתן להסיר את מלוא הגידול בצורה המינימלית ביותר.

לאחר השגת ניקוי מלא של הנגע, האזור ייתפר מחדש בצורה אסתטית.

ההליך כולו מתבצע תחת הרדמה מקומית, אולם הוא יכול לקחת בין כמה דקות לכמה שעות, כתלות במספר החזרות שידרשו עד להוצאת הנגע בשלמותו.

הכנה לפני הניתוח

לפני הניתוח יש לעבור הערכה אצל הרופא/ה המנתח/ת (לרוב בעל/ת התמחות ברפואת עור). אם ידוע לך על מחלות רקע, תרופות קבועות או רגישויות כלשהן, יש לדווח על כך לרופא/ה.

התאוששות לאחר ניתוח מוס

ניתן לשוב הביתה כבר בתום ההליך הרפואי. החלמת העור לאחר הטיפול תלויה במידה ניכרת בהיקף ההסרה שהתבצעה ובאזור הכריתה עצמו. לעתים האזור יחלים היטב מעצמו ובמקרים אחרים הוא עלול לדרוש התערבות נוספת לשחזור הרקמה.

אחד מיתרונותיו של ניתוח מוס הוא קבלת תשובה לגבי טיב הנגע כבר ביום הניתוח, ללא צורך בהמתנה. עם זאת חשוב להישאר במעקב אחר חזרה מקומית של הנגע או הופעה של נגעים חדשים במקומות אחרים.

סיבוכים אפשריים

אזור הכריתה יכול להסתבך עם זיהום, דימום או כאבים בתקופה הקצרה שלאחר הניתוח.

בטווח הארוך תיתכן ירידה בתחושה באזור, הופעת עקצוצים או תחושת נימול, פגיעה בעצבים או בשרירים סמוכים (בפרט בנגעים גדולים), או הצטלקות לא אסתטית של אזור הכריתה.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה