חזרה

כריתת קיבה חלקית בלפרוקסופיה

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

הקיבה היא אחת מתחנות מערכת העיכול בהן עובר המזון. היא מחוברת לושט בקצה אחד ולתריסריון בקצה השני. היא אחראית הן על עיבוד המזון והן על הפרשת הורמונים שקשורים לחילוף החומרים שלנו.

כריתת קיבה חלקית יכולה להתבצע למטרות שונות, ביניהן כחלק מטיפול אונקולוגי בממאירות (סרטן) הקיבה. ניתוחי קיבה אחרים כוללים כריתת קיבה מלאה או תת-מלאה.

מתי יש לעבור כריתת קיבה חלקית?

כריתה חלקית של הקיבה עשויה לטפל במצבים רפואיים שונים. חלק מהגידולים הסרטניים בקיבה עשויים להיות מטופלים בצורה זו, כאשר שלב המחלה וגודל הגידול מאפשרים זאת.

כריתת קיבה חלקית עשויה לטפל גם במצבים שפירים, כמו פוליפים, התנקבות (פרפורציה) או כיבים שלא הגיבו לטיפול תרופתי.

מהלך הניתוח

הניתוח מתבצע בגישה לפרוסקופית, דרך 3 חתכים זעירים בחלל הבטן. החתכים מאפשרים הכנסה של כלי ניתוח תחת הנחיה של מצלמה זעירה.

לאחר חשיפת הקיבה, רק החלק המעורב במחלה נכרת. בדרך כלל, החלק הנכרת נשלח לבדיקת רקמות (פתולוגיה) במעבדה בחלק מהמקרים רקמות סמוכות נוספות יוסרו, כמו לדוגמה קשריות הלימפה או עצבים סמוכים- לצורך בדיקה או כחלק מהטיפול.

לאחר מכן, הקיבה הנותרת נתפרת מחדש לשמירה על המשכיות מערכת העיכול.

הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה ויכול לארוך בין 2-6 שעות.

הכנה לפני הניתוח

ההערכה הכירורגית טרום הניתוח תכלול בדיקה מקיפה של המצב הרפואי בגינו יש צורך בכריתת הקיבה. אם הניתוח מתבצע כחלק מטיפול אונקולוגי, ההערכה תכלול הוספה של טיפולים נלווים טרום הניתוח או אחריו, כדוגמת כמותרפיה ו/או הקרנות.

הניתוח מתבצע בהרדמה ודורש הערכת מרדים/ה. יש לדווח על מחלות רקע, תרופות קבועות או אלרגיות ידועות, אם ישנן.

התאוששות לאחר כריתת קיבה חלקית

כריתת קיבה עשויה להיות ניתוח משמעותי שדורש התאוששות תחת השגחה בבית החולים. לעתים השהות באשפוז עשויה להמשך שבוע-שבועיים, ובמקרים אחרים היא תתקצר בהתאם לקצב ההתאוששות האישי של המטופל/ת.

לעתים לאחר הניתוח מושארים נקזים – צינורות קטנים באזור הניתוח שמוודאים כי אין דליפת נוזלים או דימום באזור הכריתה. הנקזים יוצאו במהלך האשפוז.

בעת השחרור, תקבל/י הנחיות מפורטות אודות קצב החזרה לשגרה, ובפרט אודות השינויים התזונתיים שיש לבצע בתקופת ההחלמה. בחלק מהמקרים יש ליטול תוספי תזונה.

סיבוכים אפשריים

שיעור הסיבוכים לאחר כריתת קיבה חלקית משתנה מאד כתלות בסיבה המקורית לביצוע הניתוח. מלבד התפתחות של זיהום או דימום באזור הניתוח, עשויים להגרם גם סיבוכים מקומיים - כדוגמת דלף מהקיבה או הצרות מקומית בעקבות הצטלקות.

ירידה במשקל וחסרים תזונתיים עשויים להגרם בעקבות כריתת קיבה, אולם סיבוכים אלה שכיחים יותר בכריתה מלאה לעומת חלקית. חלק מהמטופלים חווים בחילות והקאות, בשל שינוי גודל הקיבה. הצוות הרפואי יסביר לך על הסיבוכים האפשריים ועל הסבירות להם.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה