ניתוחים

כריתת ציסטה שחלתית בלפרוסקופיה

יצירת קשר
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

השחלות הן שני איברים קטנים, דמויי שעועית, המהווים חלק ממערכת הרבייה הנקבית. לאישה יש שתי שחלות, הנמצאות משני צדי הרחם ובסמוך לחצוצרות. ציסטה שחלתית היא למעשה שק המלא בנוזל שמתפתח על גבי אחת השחלות או בתוכה.

ציסטות שחלתיות נפוצות למדי ויכולות להתפתח בשחלה אחת או בשתיהן במקביל. נשים רבות אף אינן מודעות לקיום הציסטה, מאחר שרובן לא גורמות לתסמינים ונעלמות מעצמן ללא טיפול.

ישנם מספר סוגים של ציסטות שחלתיות, חלקן מורכבות ומתפתחות כתוצאה ממחלה כמו אנדומטריוזיס. על אף שרוב הציסטות השחלתיות אינן מסוכנות, לעיתים ציסטה יכולה לעורר חשד לקיומו של סרטן בשחלה.

מתי מומלץ לפנות להסרה ניתוחית של הציסטה?

ברוב המקרים אין צורך בהסרה של ציסטות שחלתיות, אך הרופא/ה המטפל/ת בך יכול/ה להמליץ על ניתוח להסרת הציסטה באופן לפרוסקופי בשל מספר סיבות ובהן:

 • הציסטה גורמת לאי נוחות בטנית, בפרט אם היא גדולה יחסית.
 • קיים סיכון לשחלה, בגלל הסיכון לתסביב או לקרע של טראומתי של הציסטה.
  הציסטה מעלה חשד לגידול סרטני.

מהלך הניתוח

הסרה לפרוסקופית מבוצעת דרך פתחים זעירים באזור הטבור והבטן התחתונה דרכם מוכנסת מצלמה וכלי ניתוח זעירים. חלק מהציסטות השחלתיות ניתנות להסרה תוך שימור השחלה שלמה, אך אחרות דורשות כריתה משולבות של הציסטה יחד עם השחלה והחצוצרה באותו צד.

הניתוח מבוצע תחת הרדמה מלאה ומשכו תלוי במהלך הספציפי ובגודל הציסטה. הסרה בגישה לפרוסקופית (במקום ניתוח פתוח) מאפשרת הפחתה של הכאבים הצפויים לאחר הניתוח והחלמה מהירה יותר.

הכנה לניתוח

לפני הניתוח גינקולוג/ית מומחה/ית ייבדקו אותך ביסודיות תוך בחינת תיקך הרפואי והבדיקות המקדימות שנערכו, על מנת לתכנן את הניתוח המתאים לך. כמו כן, יש לעבור הערכה מקדימה על ידי רופא/ה מרדים/ה. חשוב לעקוב אחר הנחיות הצוות הרפואי בנוגע לצום ביום הניתוח.

התאוששות לאחר הניתוח

ההחלמה לאחר הניתוח משתנה בין אישה לאישה. לאחר הניתוח כאבים או אי נוחות בבטן התחתונה נפוצים מאוד וצפויים להשתפר תוך ימים ספורים. בדרך כלל ניתן לחזור לפעילות השגרתית עד שלושה חודשים.

במידה והציסטה מתגלה כסרטנית, לאחר הניתוח תופני לבירור נוסף ולטיפול במרכז לגינקולוגיה אונקולוגית, שיכול להיות מקיף יותר ולערב גישות טיפוליות נוספות.

סיבוכים אפשריים

כבכול הליך ניתוחי, גם בהסרה ציסטה מהשחלה קיימים סיכונים וסיבוכים אפשריים. אלה כוללים כאב, דימום, זיהום מקומי ופגיעה בכלי דם או בעצבים באזור המנותח. לעיתים עלולה להיווצר פגיעה באיברים הסמוכים לשחלה כמו המעי הגס, שלפוחית השתן או הרחם עצמו.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה