חזרה

כריתת קונדילומה

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

קונדילומה היא יבלת המופיע על איבר המין או בסביבתו ונגרמת על ידי נגיף הפפילומה (HPV). היבלת יכולה להופיע בגברים ובנשים כאחד. היבלות מאופיינות בנפיחות קטנה בצבע ורדרד-חום על גבי העור, לעיתים בצורה המזכירה כרובית. במקרים רבים קונדילומה גורמת לגרד ולאי נוחות, לעיתים גם לדימום.

ההדבקה בנגיף הפפילומה מתרחשת בעקבות מגע מיני. נשאות של פפילומה אינה מחייבת הופעה של קונדילומה שניתן לראות, כך שההדבקה יכולה להתרחש ללא ידיעה. נשים המאובחנות עם קונדילומה לרוב אינן יודעות בוודאות איפה, ממי ומתי הן נדבקו.

היבלות האופייניות יכולות להתפתח בפות, על הנרתיק, באזור שבין איברי המין ופי הטבעת, בפי הטבעת ואף על צוואר הרחם. לעתים קונדילומות יכולות להתפתח גם בחלל הפה או בגרון.

מתי יש לפנות לטיפול?

במידה ואת או הפרטנר/ית שלך מפתחים יבלות באיברי המין, יש לפנות לבדיקה. במידה והיבלות אינן מפריעות, לעיתים אין צורך בטיפול, שכן חלק מהיבלות חולפות מעצמן. אך אם היבלות גורמות לגרד, לתחושת צריבה או לכאבים, או על מנת למנוע הדבקה של אנשים נוספים בנגיף, הרופא/ה המטפל/ת בך עשוי/ה להמליץ על טיפול בתרופות או בניתוח.

ישנן מספר משחות המאפשרות טיפול ביבלות, אך במידה והיבלות גדולות, לא מגיבות לטיפול או שהן מתגלות בזמן ההיריון, הרופא/ה יכול/ה להמליץ על ניתוח להסרתן.

מהלך הפרוצדורה

ישנן מספר טכניקות באמצעותן ניתן להסיר קונדילומות: צריבה בקור (קריותרפיה), הסרה באמצעות לייזר, זרם חשמלי או כריתה ניתוחית.
הטכניקה המתאימה תיבחר לפי מספר הקונדילומות, גודלן, מיקומן, האם את בהריון וניסיונות טיפול קודמים.

הטיפול יכול להתבצע בהרדמה מקומית או כללית. בחירה בהרדמה המתאימה תעשה לפי סוג הפרוצדורה המתוכננת והעדפתך.

הכנה לפרוצדורה

לפני הניתוח יש להיבדק על ידי גינקולוג/ית מומחה/ית. לעיתים יידרש גם ייעוץ של רופאים או רופאות נוספות, בהתאם למיקום הנגעים. כמו כן, ייבחנו תיקך הרפואי ובדיקות מקדימות שנעשו, על מנת לתכנן את הניתוח המיטבי עבורך.
במידה והפרוצדורה מתבצעת תחת הרדמה מלאה, יש לעבור הערכה על ידי רופא/ה מרדים/ה לפני הניתוח ולהימצא בצום על פי ההנחיות.

התאוששות לאחר הסרת קונדילומה

לרוב, הטיפולים אינם דורשים אשפוז ותוכלו להשתחרר הביתה לאחר הפעולה. בהתאם לטיפול שיתבצע עשוי להשתנות משך ומהלך ההחלמה, ואף הצורך בביצוע טיפולים נוספים. בחלק מהמקרים צפויים כאב ואי נוחות לאחר הטיפול, שנוטים לחלוף עם הזמן. לעיתים תופיע גם נפיחות בעור או שתישאר צלקת.

סיבוכים אפשריים

יכולים לעבור לעתים שבועות ואף חודשים עד שתורגש התגובה לטיפול. בחלק מהמקרים, הטיפול אינו עוזר ומצריך טיפולים חוזרים. במקרים אחרים, תיתכן הישנות של היבלות.

חשוב לדעת שקונדילומה היא לא סרטנית ואינה גורמת להתפתחות סרטן, אך נגיף הפפילומה עלול לגרום להתפתחות של סרטן בצוואר הרחם ובאיברי המין בגברים ובנשים. כיום, בישראל כל בני ובנות הנוער מקבלים חיסון לנגיף הפפילומה בזמן חטיבת הביניים, שמקנה הגנה מפני קונדילומה וסרטן באברי המין.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה